с. Волоське, Дніпровський район, Дніпропетровська область, Україна
Вул. Матросова, 7
Проєкт: 2020÷2024
Будівництво: 2022÷2024
(будівництво триває)
Площа ділянки: 0.26 га
Площа забудови: 463 м²
Загальна площа поверхів: 395.2 м²
Площа загальних терас: 173.7 м²
Конструкції: монолітний залізобетон
/ цегляне мурування
/ металевий каркас
/ дерев'яний каркас
/ СІП
1 наземний/підземний
поверх + 1 поверх + галерея
Програма: Реконструкція
Концепція проєкту
Генеральний план
Даним проєктом передбачається знесення наявної, окремо розташованої по межі ділянки вздовж вул. Матросова, одноповерхової господарчої споруди, реконструкція одноповерхового житлового будинку з прибудованою одноповерховою господарчою спорудою із добудовою житлового будинку з північного боку одноповерховим об'ємом, зміщеним за рельєфом.
Розміщення об'єкту реконструкції на ділянці обумовлено фактичним розташуванням наявних, незавершених будівництвом, будинків та споруд.
Вхід та заїзд машин на ділянку влаштовано з рівня проїзду вулиці Матросова на відмітці +1.55м (73.4м) безпосередньо на майданчик, інтеґрований у перепад даху господарчої споруди. Головний вхід у житловий будинок влаштовано на позначці 0.000 безпосередньо з прибудинкового майданчика, який з'єднаний з вхідним двором сходами й повільним пандусом (для забезпечення пересування маломобільних груп населення).
Вся ділянка домогосподарства є терасованою. Розташовані на терасах прибудинкові майданчики, басейн, сади тощо, для відпочинку мешканців пов'язані між собою зручною системою сходів та пандусів.
Загальні архітектурні рішення об'ємно-просторової моделі
Зформована архітектурна модель пропонує структурну співмасштабність окремих формотворчих елементів будинку з будівлями оточуючого середовища. Різночасова забудова, таким чином, вишукується в безперервний симбіотичний ланцюг.
Реінтеґрація новобудови в оточуюче середовище пропонує новітню якість, яка спрямована на утворення з оточуючим середовищем, ландшафтом зокрема, єдиного органічного життєвого простору. Проєктом пропонується переосмислення ландшафту як системи сумірних закритих, напіввідкритих і відкритих просторів, пов'язаних безперервною функціональною схемою в єдину архітектурно-ландшафтну художню форму.
Наскільки ландшафт прагне ввійти у будинок, настільки будинок входить в інтелектуальну сукупність садів через скульптурно-художню інтерпретацію стін будинку як саду каміння.
Комбінація суцільних закритих елементів будинку з об'ємними садами як сукупність протиставлена відкритій галявині.
Композиційна взаємодія архітектури з ландшафтом використовує мову «тектонічних зсувів» — злам дахів за рельєфом, візуально підтриманих кам'яними брилами стін; терасування; виступи й западини, гроти, окремих елементів будівлі тощо.
Відкрита галявина виступає авансценой перед об'єктом, просторовою павзою узагальнюючи динамічний рух об'ємів в єдину художньо-композиційну форму.
Перехідною формою до спокійного ландшафту галявини стає «висячій міст», який метафорично, подібно греблі стримує стихію води (розташований у заломі підпірної стіни басейн).
Всі терасні злами рельєфу, окрім тераси внутрішнього саду , поповерхово інтеґрованої в будинок, не заглиблюють людину нижче зросту, або точки зору (1.5м) людини, задержуючи відчуття горизонту.
Принципова зміна парадигми сприйняття з фронтальної на об'ємну, рухому, всебічну характеризує замкнену одноцільність будівельного організму, інтеґрованого з первісним ландшафтом.
Функціональна схема
Просторово-планувальна схема пропонує чітке зонування простору будинку: центральний блок вітальні, з інтеґрованими в неї їдальнею, кухнею, та галереєю; блок більярдної, розташованої нижче за рельєфом на позначці -3.6 м; блок спален, розташований в ізольованому східному боці. Всі функціональні зони будинку мають продовження назовні - виходи на зовнішні тераси, експлуатовані дахи й безпосередній зв'язок з дотичними садами. Вхідний ґанок вирішений як посередницький простір, який має амбівалентні якості зовнішнього й внутрішнього середовища. Всі планувально-просторові елементи, групи кімнат, функціональні зони вступають у взаємодію з оточуючим середовищем через різні форми розкриття огороджувальних конструкцій, що збагачує прочитання архітектури об'єкта.
Доступність маломобільних груп населення
Проєктом передбачено заходи щодо забезпечення доступності для маломобільних верств населення основних планувальних об'єктів будинку, що реконструюється. Створено умови безбар'єрного середовища. Планувальна відмітка підлоги основних приміщень об'єкта реконструкції є в одному рівні з позначкою тротуару. Рівні головного входу в будинок та входу на ділянку з'єднані пандусом.
Заходи реконструкції об’єкта
Комплексне рішення реконструкції пропонує трансформацію всіх наявних споруд — житлового будинку, господарчої будівлі, підпірних стін — у загальну терасовану об’ємно-просторову композицію.
Заходи реконструкції передбачають:
—одноповерхову прибудову в осях «Б-В», «1-2» до одноповерхового житлового будинку з влаштуванням єдиного похилого (13°) за рельєфом даху частини житлового будинку в осях «А-В», «1-2»;
—прибудову одноповерхової частини будинку в осях «В-Г», «1-2», зміщеною вниз за рельєфом на 3.6м, з влаштуванням експлуатованої покрівлі на пласкому даху;
—перекриття пласким дахом наявного одноповерхового житлового будинку в осях «А-В», «2-4», з влаштуванням в осях «А-Б», «2-3» майданчика експлуатованої покрівлі;
—добудову підвального поверху наявної господарчої споруди, з влаштуванням: плаского даху на позначці +3.450 в осях «Б-В», «1-3» і експлуатованого плаского даху на позначці +1.550 в осях «А-Б», «1-3»; міжповерхового перекриття на позначці 0.000 в осях «Б-В», «1-3»;
—влаштування системи сходів і пандусів, що поєднують різні рівні ділянки;
—нове будівництво металевої споруди - навіса.